Nabízíme veterinární chiropraxi koní a psů
Jak již bylo zmíněno v úvodu, chiropraxe je manipulační metoda, která se zabývá souvislostí mezi strukturami (zejména páteří) a funkcí (tedy nervovou soustavou). Efekt chiropraxe tedy nespočívá pouze ve vlivu na muskuloskeletární soustavu, ale zejména v působení na soustavu nervovou. Chiropraxe byla v prvopočátcích mylně chápána jako metoda, která navrací klouby na své místo, což je medicínský nesmysl. Dnes díky spoustě výzkumů víme, že síla chiropraxe spočívá zejména právě v ovlivnění centrální nervové soustavy a tím i celkové tělesné rovnováhy.
Chiropraktik tedy rozhodně nehledá „vykloubené, vyhozené atd.” kosti či klouby, ani je nevrací na své místo! Vyšetřujeme podrobně zejména rozsah pohybu jednotlivých kloubů a pomocí velmi rychlého specifického hmatu, který působí na přesné místo, přesnou intenzitou a pod přesným úhlem podle anatomie ovlivňovaných struktur, dochází ke stimulaci nervových receptorů, tím k ovlivnění centrální nervové soustavy, což vede k optimalizaci celkového zdravotního stavu, celkové rovnováhy i funkci svalů a v jistém ohledu i vnitřních orgánů.
Chiropraxe je naprosto šetrná a bezbolestná metoda. Pracuji na principu krátké páky a důsledné stabilizace, díky čemuž pacient necítí žádný diskomfort a drtivá většina pacientů si ošetření náležitě užívá 🙂
Kdy může chiropraxe pomoct?
- pohybové potíže – citlivost či zatuhnutí zad, problémy s podsazením, asymetrií kroku, s ohýbáním, neochota zůstat na otěži, křižování ve cvalu, asymetrie nesení ocasu
- po předchozí diagnostice – kulhání, problém s reprodukcí, vegetativním systémem (lokální pocení atd.)
- v rámci přípravy zvířecích sportovců
- úleva od bolesti a lepší mobilita zvířecích seniorů
- obecně pro zlepšení celkové pohyblivosti, uvolnění
- prevence a doplňková péče
Kdy chiropraxe není na místě aneb KONTRAINDIKACE?
Rozhodně NE u akutních pacientů, tzn. koliky, schvácení, fraktury, akutní kulhání ani u pacientů s probíhajícím zánětem. Akutní pacienti vyžadují zejména zásah „klasické” veterinární medicíny, např. důkladné ortopedické či neurologické vyšetření, následný management pacienta už může zahrnovat i chiropraxi.
Jak probíhá ošetření:
1) podrobná anamnéza
2) vyšetření v pohybu (na rovné čáře, kruhu, pevný a měkký povrch)
3) vyšetření v klidu – důkladná palpace svalů, hledání míst zatuhnutí, hřejivých míst
4) chiropraktické vyšetření a ošetření problémových partií
5) konzultace následujícího managementu
Režim po ošetření:
V rámci závěrečné konzultace spolu probereme, co bude následovat dále, jaké cviky mohou pacientovi pomoci do budoucna, případně kdy by bylo vhodné provést kontrolu. Nicméně všem svým pacientům doporučuji 2- 3 dny po ošetření klidový režim.
CENÍK:
kůň: 2000 kč +cestovné
pes: 800 kč +cestovné
opakované vyšetření/kontroly individuálně podle rozsahu ošetření
délka ošetření: cca 60 min